SHALLOWATER IN TOP 10, AMARILLO IN TOP 25 IN NEW BOYS' RANKINGS


Here are the rankings in another good week of boys basketball action!


Class 6A

1. Duncanville (20-2) 2. Dickinson (21-5) 3. Summer Creek (25-4) 4. Killeen Ellison (25-4) 5. Austin Westlake (25-1) 6. Allen (22-4) 7. Atascocita (25-4) 8. Beaumont United (24-2) 9. North Shore (25-3) 10. Grand Prairie (19-1) 11. Richardson (25-3) 12. Desoto (14-9) 13. Permian (21-2) 14. South Grand Prairie (20-6) 15. Morton Ranch (18-8) 16. Vandegrift (24-2) 17. Waxahachie (22-5) 18. Coppell (22-4) 19. Guyer (18-4) 20. Brandeis (22-2) 21. Westfield (23-3) 22. Los Fresnos (23-3) 23. North Crowley (22-6) 24. Prosper (21-5) 25. SA Warren (20-4)


Class 5A

1. Lancaster (24-2) 2. Shadow Creek (20-2) 3. FB Hightower (22-5) 4. PA Memorial (22-4) 5. Wyatt (18-6) 6. Wagner (23-5) 7. Newman Smith (20-0) 8. Austin LBJ (21-5) 9. Sulphur Springs (20-7) 10. South Oak Cliff (19-6) 11. Kimball (19-6) 12. Hutto (25-3) 13. Red Oak (16-11) 14. Midlothian (18-8) 15. Burleson Centennial (22-5) 16. EP Andress (22-3) 17. Timberview (18-7) 18. Rider (23-4) 19. Manor (19-8) 20. CC Ray (18-4) 21. Manvel (17-10) 22. Crowley (15-12) 23. Amarillo (19-8) 24. Brownsville Veterans Memorial (20-3) 25. Greenville (25-5)


Class 4A

1. Yates (14-4) 2. Carter (19-7) 3. Faith Family (13-12) 4. LaMarque (24-6) 5. Dunbar (11-9) 6. Seminole (17-9) 7. Liberty Hill (18-7) 8. Krum (17-8) 9. Argyle (23-3) 10. Decatur (19-7) 11. Lincoln (13-13) 12. Connally (13-4) 13. Clint (18-5) 14. Estacado (19-5) 15. Silsbee (15-11) 16. Waxahachie Life (21-8) 17. Fredericksburg (26-0) 18. Pleasanton (25-3) 19. Celina (18-6) 20. Stafford (19-9) 21. Fulshear (11-13) 22. Paris (21-8) 23. Taylor (15-10) 24. Alvarado (23-5) 25. China Spring (20-8)


Class 3A

1. Madison (12-11) 2. Crockett (23-2) 3. Cole (20-6) 4. Peaster (23-4) 5. Coldspring (25-4) 6. Randolph (21-3) 7. Hallettsville (21-2) 8. London (22-4) 9. Academy (21-6) 10. Shallowater (21-4) 11. Abernathy (16-4) 12. Aransas Pass (21-8) 13. Santa Rosa (19-6) 14. Atlanta (22-4) 15. Grandview (14-10) 16. Tatum (17-8) 17. Brock (19-9) 18. Malakoff (17-4) 19. Van Alstyne (19-6) 20. Childress (19-6) 21. Diboll (16-6) 22. Commerce (18-9) 23. Mineola (17-7) 24. Franklin (18-10) 25. Kountze (16-9)


Class 2A

1. Martins Mill (27-0) 2. Grapeland (25-1) 3. Hearne (18-1) 4. Shelbyville (23-3) 5. Tenaha (19-5) 6. Muenster (15-3) 7. Gruver (18-4) 8. McLeod (25-2) 9. Thorndale (18-5) 10. Floydada (19-4) 11. San Perlita (18-9) 12. Clarksville (15-9) 13. Dallardsville Big Sandy (20-4) 14. Garrison (21-4) 15. San Augustine (9-5) 16. Post (10-2) 17. Port Aransas (18-10) 18. Clarendon (16-6) 19. Yorktown (16-10) 20. Flatonia (19-7) 21. Stamford (18-7) 22. Wheeler (12-7) 23. Alvord (14-13) 24. Poolville (17-10) 25. Gary (23-5)


1. LaPoynor (23-2) 2. Slidell (20-7) 3. Graford (20-6) 4. Borden County (20-2) 5. Jayton (20-2) 6. Paducah (17-4) 7. Nazareth (16-7) 8. Eula (20-5) 9. Texline (18-5) 10. Leggett (20-6) 11. Laneville (17-6) 12. Irion County (22-0) 13. Waelder (22-6) 14. Neches (13-9) 15. Dime Box (15-7) 16. Lingleville (21-3) 17. Lipan (17-9) 18. Saltillo (23-4) 19. Ector (20-5) 20. Calvert (17-4) 21. Westbrook (20-5) 22. New Home (17-9) 23. Springlake Earth (16-5) 24. McMullen County (21-5) 25. Rankin (10-7)

8065599996

©2019 by Jason Pearson.