ESTACADO'S LADY MATS "RELAY" THEIR WAY TO STATE



My goodness, did the Lady Matadors do their thing at the Regional Track Meet Saturday at Lowery Field in Lubbock, Tx. To start off the day, the Lady Mats ran a 47.79 in the 4x100 to claim the fastest time of the day, and then broke the Regional Record in the 4x200 with a time of 1.42:04 on the way to another Gold Medal!


There were also great performances from Lawton Rikel of Canyon, Mackenzie Grimes of the Canyon Lady Eagles and more! Here are all of the results from the Region I 4A track meet! CONGRATS TO ALL THE 806 ATHLETES HEADING TO STATE!!


REGION I-4A MEET


Saturday

GIRLS

Field events

Shot put

1. Audrey Hughes, Canyon 44-2.25

2. Maci Irons, Monahans 40-1


Pole vault

1. Macy Watts, Monahans 11-0

2. Ashley Amico, Dalhart 11-0

Long jump

1. Landri Withers, Stephenville 17-8.75

2. Genesis Coker, Lamesa 17-6.25


Running events

4x400 relay

1. Estacado 47.79

2. Wichita Falls Hirschi 48.29

800 meters

1. Gabi Davis, Canyon 2:15.67

2. Alexandra Johnson, Argyle 2:16.17

100-meter hurdles

1. Mackenzie Grimes, Canyon 15.32

2. Taylor McFarland, Godley 15.43


100 meters

1. Breonna Campbell, Wichita Falls Hirschi 12.02

2. Za’Kaja Neloms, Estacado 12.11


4x200 relay

1. Estacado 1:42.04

2. Graham 1:42.79

400 meters

1. Alyssa Harris, Canyon 56.89

2. Aleyia Cotton, Brownwood 57.45

300-meter hurdles

1. Mackenzie Grimes, Canyon 46.29

2. Trinity Buitron, Brownwood 46.36

5. Aaniyah Hawkins, Estacado 48.0

200 meters

1. Summer Crozton, Graham 24.99

2. Joanna Treviso, Dumas 25.43


1,600 meters

1. Sabbatha Taylor, Hereford 5:22.36

2. Breanna Stuart, Canyon 5:26.34

4x400 relay

1. Canyon 3:58.68

2. Brownwood 4:02.87

BOYS

Field events

High jump

1. Kyle Lindsey, Stephenville 6-7

2. Peyton Adams, Monahans 6-6

Long jump

1. AJ McCarty, Brownwood 22-8.5

2. Trey Cross, Greenwood 22-1.25


Discus

1. Jacob Mechler, Andrews 183-4

2. Paxton Hair, Andrews 175-4

Running events

4x400 relay

1. Decatur 42.82

2. Brownwood 42.91


800 meters

1. Edwin Gomez, San Elizario 1:55.7

2. Sloan Lewis, Burkburnett 1:55.76


110-meter hurdles

1. Tommy Bowden, Brownwood 14.73

2. James Rodriguez, Lamesa 14.76


100 meters

1. Jadon Maddux, Bridgeport 10.69

2. Lawton Rikel, Canyon 10.73

4x200 relay

1. Brownwood 1:27.79

2. Canyon 1:27.96

400 meters

1. Pedro Vasquez, Fort Stockton 49.15

2. Jonathan Ramirez, Andrews 50.07

300-meter hurdles

1. Griffin Brosowoke, Perryton 39.89

2. Tommy Bowden, Brownwood 40.52

200 meters

1. Braden Jetton, Brownwood 21.43

2. Jadon Maddux, Bridgeport 21.71

1,600 meters

1. Edwin Gomez, San Elizario 4:30.21

2. Samuel Ashley, Canyon 4:32.08

4x400 relay

1. Andrews 3:22.44

2. Decatur 3:22.9

8065599996

©2019 by Jason Pearson.