ESTACADO, GRUVER HEADLINE BOYS TEAMS MAKING MOVES IN THE LATEST TABC RANKINGS

We don’t have a lot of boys teams ranked, but the teams that are have great shots to improve their rankings and make some runs in their respective classes. Here are the rankings below.


6A

1. Duncanville (12-2) 2. Dickinson (15-5) 3. South Grand Prairie (14-4) 4. Waxahachie (17-3) 5. Atascocita (17-3) 6. Killeen Ellison (17-4) 7. Austin Westlake (17-1) 8. Allen (15-4) 9. Summer Creek (17-4) 10. Beaumont United (17-2) 11. North Shore (18-2) 12. Richardson (20-2) 13. Desoto (10-6) 14. Odessa Permian (15-2) 15. Coppell (16-3) 16. Mesquite Horn (14-8) 17. Morton Ranch (11-8) 18. Vandegrift (17-2) 19. Los Fresnos (19-1) 20. Prosper (16-3) 21. Guyer (13-4) 22. North Crowley (16-5) 23. Brandeis (15-2) 24. Waco Midway (16-6) 25. Eisenhower (13-5)

Class 5A

1. Lancaster (17-2) 2. Wagner (17-4) 3. Shadow Creek (13-2) 4. FB Hightower (17-4) 5. Sulphur Springs (15-6) 6. PA Memorial (16-4) 7. Wyatt (11-6) 8. Frisco Independence (15-3) 9. Newman Smith (13-0) 10. Austin LBJ (14-5) 11. Burleson Centennial (16-4) 12. The Colony (17-4) 13. Manvel (12-6) 14. Frisco Memorial (11-5) 15. Manor (15-6) 16. Timberview (12-5) 17. South Oak Cliff (13-4) 18. Kimball (14-5) 19. Midlothian (13-7) 20. Hutto (18-3) 21. Red Oak (9-8) 22. Brownsville Veterans Memorial (14-2) 23. Brewer (11-6) 24. EP Andress (16-3) 25. CC Miller (15-3)

Class 4A

1. Yates (7-4) 2. Lincoln (9-11) 3. Carter (14-7) 4. Decatur (14-4) 5. Liberty Hill (14-6) 6. Faith Family (8-11) 7. Dunbar (6-8) 8. Seminole (13-7) 9. Argyle (17-1) 10. LaMarque (18-6) 11. Connally (7-4) 12. Clint (13-5) 13. Estacado (11-5) 14. Fulshear (6-11) 15. Paris (16-5) 16. Palestine (15-6) 17. Pinkston (6-13) 18. Silsbee (6-10) 19. Waxahachie Life (12-7) 20. China Spring (16-6) 21. Fredericksburg (18-0) 22. Celina (13-6) 23. Pampa (15-1) 24. Pleasanton (19-3) 25. Krum (14-6)

Class 3A

1. Madison (5-11) 2. Crockett (17-2) 3. Cole (13-6) 4. Randolph (15-2) 5. Peaster (16-4) 6. Brock (14-6) 7. Coldspring (17-4) 8. Hallettsville (11-1) 9. London (16-4) 10. Academy (12-6) 11. Abernathy (9-3) 12. Shallowater (14-4) 13. Aransas Pass (10-7) 14. Santa Rosa (11-6) 15. Atlanta (15-4) 16. Grandview (7-10) 17. Tatum (10-9) 18. Childress (12-5) 19. Malakoff (10-4) 20. Van Alstyne (12-6) 21. Diboll (10-6) 22. East Chambers (11-7) 23. Franklin (13-8) 24. Commerce (11-9) 25. Mineola (11-7)

Class 2A

1. Martins Mill (21-0) 2. Shelbyville (17-2) 3. Grapeland (17-1) 4. Hearne (12-1) 5. Tenaha (13-4) 6. Muenster (10-1) 7. Gruver (9-2) 8. Clarksville (10-8) 9. Thorndale (13-4) 10. Floydada (13-3) 11. San Perlita (15-6) 12. Post (2-0) 13. Garrison (16-2) 14. San Augustine (4-2) 15. Dallardsville Big Sandy (15-2) 16. McLeod (17-2) 17. Poolville (10-4) 18. Wheeler (9-3) 19. Clarendon (10-4) 20. Port Aransas (11-10) 21. Gary (19-3) 22. Stamford (13-6) 23. West Texas (4-4) 24. Flatonia (14-5) 25. Yorktown (9-9)

Class 1A

1. LaPoynor (16-2) 2. Slidell (9-6) 3. Graford (14-5) 4. Borden County (13-2) 5. Paducah (13-2) 6. Laneville (10-6) 7. Texline (12-4) 8. Jayton (9-2) 9. Eula (14-5) 10. Nazareth (10-6) 11. Leggett (16-3) 12. Irion County (12-0) 13. Lipan (10-8) 14. Neches (10-7) 15. Waelder (15-7) 16. Dime Box (10-6) 17. Moulton (9-4) 18. Saltillo (16-3) 19. Ector (14-4) 20. Oakwood (2-9) 21. Rankin (3-4) 22. Springlake Earth (12-3) 23. Calvert (12-4) 24. Westbrook (13-5) 25. Rocksprings (7-3)

8065599996

©2019 by Jason Pearson.