806’S 2A STATE TRACK MEET PREVIEW RECAP: THE DEAL 3-PEATS AS CHAMPS..ANDREA DOMINATES

Well, what a display of talent we saw this weekend in 2A action! New Deal won their third state championship… Wait a minute…They replaced everybody on the track team relays and hurdles, qualified in two less events than in previous years, and still won their third-consecutive title??? YES!! How about Jordan Lacy; goes to his first-ever state meet and wins the gold medal as anchor for the 4×100, 4×200, and the 110 Meter hurdles! Folks, that’s coming through in the clutch! There were other great performances as well in 2A on Saturday too as Sundown’s Andrea Sanchez won the gold medal in the 3200 (11:30.21), and in the 1600, and her teammate, Steve Quintanilla, won the 3200 with a time of 9:41.37.

Seagraves’ Sirena Minjarez won the shot put with a throw of 12.14 meters, and there were other terrific performances. Now, I will go through every event and see what projection was right, and what projection was wrong and also show who got medals from the 806!

2A STATE TRACK MEET FINAL RESULTS:

RUNNING EVENTS:

*3200 METER RUN: GIRLS:* FRIDAY, 8:00 AM

PROJECTED WINNER:  Andrea Sanchez, Sundown Roughnecks

ACTUAL WINNER: ANDREA SANCHEZ, 11:30.21

Andrea won the 3200!!

Lockney’s Ryiann Araujo finished 6th in the race.

*3200 METER RUN: BOYS* FRIDAY, 8:20 AM

PROJECTED WINNER: Ross Holmes, Normangee

ACTUAL WINNER: STEVEN QUINTANILLA, 9:41.37

806 Participants: Steven Quintanilla(1ST), Sundown Roughnecks/ Andrew Rueda, Wellington Skyrockets(3RD)/ Bryce Grahn(5TH), Clarendon

** 4X100 RELAY: GIRLS ** SATURDAY 12:00PM

PROJECTED WINNER: SHINER

ACTUAL WINNER: SHINER

806 Participants: VEGA(2ND).. Skye Bain, Makaylee Schenk, Calleigh Kirkland, Madison Yosten, Caitlyn Gee, Zoe Webb

** 4X100 RELAY: BOYS ** SATURDAY 12:00PM

PROJECTED WINNER: CRAWFORD/NEW DEAL

ACTUAL WINNER: NEW DEAL, 42.99

NEW DEAL WON THEIR THIRD-STRAIGHT 4X100 TITLE SATURDAY

* GIRLS 800 METER RUN * 12:20 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Maria Ramirez, Mason

806 Participants, NONE…

* BOYS 800 METER RUN * 12:20 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Mikel Escobar, Ben Bolt-Palito Blanco

ACTUAL WINNER: Mikel Escobar, Ben Bolt-Palito Blanco

806 Participants: Steven Quintanilla(2nd), Sundown Roughnecks/ Tyler Saldana, Floydada Whirlwinds(8th)

* GIRLS 100 METER HURDLES * SATURDAY 12:45 PM

PROJECTED WINNER: Camille Messer, Milano

ACTUAL WINNER: Camille Messer, Milano

806 Participants: Jenna Logan, Sundown Roughnecks(6TH)/ Laynee Burr, Stratford Lady Elks(2ND)

* BOYS 110 METER HURDLES * 12:55 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Jordan Lacy New Deal/ Luke Williams, Wellington

ACTUAL WINNER: JORDAN LACY, 14.44

JORDAN LACY WON THREE GOLD MEDALS TODAY IN HIS FIRST TRIP TO AUSTIN!/ Jason Pearson, 806hssc

806 Participants: Jordan Lacy, New Deal Lions(1st)/ Luke Williams, Wellington Skyrockets(4th)/Drake Traylen, Wheeler Mustangs(3rd)

* GIRLS 100 METER DASH * 1:05 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Shayla White, Floydada Whirlwinds

ACTUAL WINNER: Ca’Purnika Galbert, Mart

806 Participants: Shayla White, Floydada Whirlwinds(5th)

* BOYS 100 METER DASH * 1:05 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Joe Williams, Bremond Tigers

ACTUAL WINNER: Joe Williams, Bremond Tigers, 10.61

806 Participants: Mark Adams, New Deal Lions(7th)/ Jaykob Hernandez, West Texas Comanches(9th)

* GIRLS 4X200 RELAY * 1:25 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: ERA

ACTUAL WINNER: GLADEWATER UNION GROVE 1:43.84

806 Participants: POST(9TH).. Machala Hengen, Shailey Miller, Baylea Pittman, Kelby Tidwell, Julie Rudd, Hannah Miranda

* BOYS 4X200 RELAY * 1:25 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: CRAWFORD/NEW DEAL 

ACTUAL WINNER: NEW DEAL, 1:28.49

The Lions won a heck of a race in the 4×200 against Crawford!

* GIRLS 400 M DASH * 1:45 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Ca’Purnika  Galbert, Mart

ACTUAL WINNER: Ca’Purnika  Galbert, Mart

* BOYS 400 M DASH * 1:45 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Jaime Cueto, Plains

ACTUAL WINNER: Joe Williams, Bremond, 47.53

806 Participants: Jaime Cueto, Plains(2nd)/ Luke Ray, Panhandle(9th)

* GIRLS 300 METER HURDLES * 2:05 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Machala Hengen, POST

ACTUAL WINNER: Cheyenne Grubbs, Gladewater Union Grove, 46.30

806 Participants: Alexis Terry, Sundown(3rd)/Zoe Webb Vega(6th)/ Machala Hengen, Post(9th)

* BOYS 300 METER HURDLES * 2:05 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Luke Williams, Wellington

ACTUAL WINNER: Josh Wallace, Lindsay, 38.47

806 Participants: Luke Williams, Wellington Skyrockets(5th), Jace Cannon, Hale Center Owls(3rd), Traylen Drake, Wheeler Mustangs(6th)

* GIRLS 200 METER DASH * 2:25 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Jordain Castro, Ralls

ACTUAL WINNER: Alexa Valenzuela, Refugio 25.62

806 Participants: Jordain Castro, Ralls (6th)

* BOYS 200 METER DASH * 2:25 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Jaime Cueto, Plains

ACTUAL WINNER: Joe Williams, Bremond, 21.48

806 Participants: Jaime Cueto, Plains(5th)/Andres Loera, Bovina(6th)

* GIRLS 1600 METER RUN * 2:45 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Andrea Sanchez, Sundown

ACTUAL WINNER: Andrea Sanchez, Sundown, 5:21.38

* BOYS 1600 METER RUN * 2:45 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Andrew Rueda, Wellington

ACTUAL WINNER: Andrew Rueda, Wellington, 4:26.08

806 Participants: Andrew Rueda, Wellington(1st)/Bryce Grahn, Clarendon(4th)

* GIRLS 4X400 RELAY * 3:15 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: ERA 

ACTUAL WINNER: ERA 3:56.94

806 Participants: Panhandle(9th)…Hailey George, Lainey Choate, Weslyn Urquhart, Hunter Heck, Kinley Graham, Carley Hale/Sundown(6th)… Haven Wisdom, Andrea Sanchez, Hannah Jenkins, Alexi Vigil, Alexis Terry, Rebecca Kenley

* BOYS 4X400 RELAY * 3:15 PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Crawford

ACTUAL WINNER: Crawford, 3:18.72

806 Participants: Wellington(4th)…Auturo Tellez, Luke Williams, Andrew Rueda, John Michael Holcomb, Grant Field, Cooper Richardson/ Sundown(5th)..Jimmy Jimenez, Zach Smith, Austin Thoms, Steven Quintanilla, Ladd Wilkes, Isaac Hernandez

FIELD EVENTS:

* GIRLS DISCUS THROW * 2:00PM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Haley Walker, Lockney

ACTUAL WINNER: Bralyn Fox-Smith, Refugio, 126-10

806 Participants: Haley Walker, Lockney(2nd)

* BOYS DISCUS THROW * 4:00PM SATURDAY

PROJECTED WINNER: Xavier Rivera, Abernathy

ACTUAL WINNER: Xavier Rivera, Abernathy: 163-09

806 Participants: Xavier Rivera, Abernathy(1st)/ Parker Hanna, Stratford(5th)/ Bryce Spencer, Sundown(3rd)

* GIRLS HIGH JUMP * 11:00 AM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Tina Douglas, Piney Woods Comm.

ACTUAL WINNER: Tina Douglas, Piney Woods Comm.5-07.00

806 Participants: Taylor Pakebush, West Texas(4TH)/ Carley Hale, Panhandle(6TH)

* BOYS HIGH JUMP * 5:00 PM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Dawson Chumley, Groveton

ACTUAL WINNER: Dawson Chummy, Groveton, 6-09.00

806 Participants: Jordan Lacy, New Deal(6th)/ Robert Trevizo, Farwell(2nd)

* GIRLS LONG JUMP * FRIDAY 10:00 AM

PROJECTED WINNER: Alexas Valenzuela, Refugio

ACTUAL WINNER: Summer Grubbs, Gladewater Union Grove 17-10.25

806 Participants..NONE

* BOYS LONG JUMP * SATURDAY 10:00 AM

PROJECTED WINNER: Clashon Gaffney, Clarksville

ACTUAL WINNER: Marcu Jones, Linden-Kildare, 23-01.0

806 Participants: AJ Reed, Post(9th)

* GIRLS POLE VAUT * 1:00 PM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Skylar Hall, Woodsboro

ACTUAL WINNER: Molly Wick, Weimar, 12-00.00

806 Participants: Hunter Heck, Panhandle(t7th)

* BOYS POLE VAULT * 10:30 AM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Ethen Bernstein, Albany

ACTUAL WINNER:Ethen Bernstein, Albany, 16-00.00

806 Participants:  Luke Williams, Wellington(3RD)

* GIRLS SHOT PUT * 9:00 AM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Bree Baker, Panhandle

ACTUAL WINNER: Sirena Minjarez, Seagraves, 39-10.25

806 Participants: Bree Baker, Panhandle(4TH)/ Sirena Minjarez, Seagraves(1ST)/ Brooklyn Tompkins, Panhandle(2ND)

* BOYS SHOT PUT * 2:00 PM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Xavier Rivera, Abernathy

ACTUAL WINNER: Ryan Pickett, Granger, 53-04.50

806 Participants: Xavier Rivera, Abernathy(4th)/Nick Adame, Memphis(3rd)/Jaden Butler, Lockney(2nd)

* GIRLS TRIPLE JUMP * 2:00 PM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Bailee Greer, Detroit

ACTUAL WINNER: Bonnie Wilkinson, Roscoe Collegiate, 36-11.50

806 Participants: Weslyn Urquhart, Panhandle(2nd)

* BOYS TRIPLE JUMP * 12:00 PM FRIDAY

PROJECTED WINNER: Clashon Gaffney, Clarksville

ACTUAL WINNER: Clashon Gaffney, Clarksville, 47-00.00

806 Participants: NONE

CONGRATS TO ALL THE WINNERS AND PARTICIPATORS IN THE 2A STATE TRACK MEET!!!

Leave a Reply